Zofia Krawiec

Krytyczka sztuki, kuratorka, instagramerka, dziennikarka kulturalna i artystka. Urodziła się w 1986 roku w Poznaniu. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Autorka książki i twórczyni wystawy pod tytułem „Miłosny performans”. W książce opisała dzieła sztuki wykonane przez artystów pod wpływem miłości. Jak zakochanie, frustracja i smutek po utraconym związku wpływają na twórczość? Książka jest próbą zmierzenia się z tym, co niby wiadomo, ale czego się nie dotyka. Niby wiadomo, że sztuka sublimuje uczucia, a z nich najpotężniejszym jest miłość, ale mało kto na serio o nią pyta, by dotknąć realnego doświadczenia.

Zofia Krawiec - "Miłosny Performans"
Zofia Krawiec – „Miłosny Performans”

Zofia Krawiec prowadzi też feministyczny projekt instagramowy pt. Nuerotic Girl. To, co robi w internecie, można zaliczyć do działalności artystycznej. To coś z pogranicza performance’u i literatury. Swoimi internetowymi publikacjami zwraca się przede wszystkim do dziewczyn, z którymi chce prowadzić dialog. Uważa, że Internet jest lekceważony i kojarzy się z czymś niepoważnym. A to przestrzeń publiczna, gdzie toczy się bardzo dużo ważnych dyskusji. Patrzy na to medium jako na narzędzie do kreowania naszych wizerunków i tożsamości. „Na pozór silna dziewczyna, a w środku ledwo się trzyma” to wystawa, której kuratorką została Zofia Krawiec  w konsekwencji badań nad self-feminizmem. Prace powstały dzięki wykorzystaniu olbrzymich możliwości, jakie daje internet. Zostały stworzone z chęci zbudowania nowego świata, wirtualnej rzeczywistości przekraczającej granice geograficzne, struktury ucisku i hierarchie władzy.